Poţi fi. Poţi să fii

forma corecta pot fi/pot fii

Dacă articolul despre fi /vs/ fii nu v-a lămurit, vă mai zic înc-o dată:
Noi zicem şi scriem:
Pot / poţi / poate / putem / puteţi / pot fi.
(Că a putea e urmat de infinitivul (a) fi, cu un singur i.)
Dar:
Tu poţi să fii.
(Că a putea e urmat de conjunctivul lui a fi: eu pot să fiu, tu poţi să fii, el poate să fie etc.)

Reclame

Etichete: , , ,

2 răspunsuri to “Poţi fi. Poţi să fii”

  1. Gradele inculturii « diacritica Says:

    […] Poţi fi. Poţi să fii. […]

  2. cristi Says:

    foarte util! multumim frumos!
    daca nu stim macar sa ne putem documenta 🙂

Comentariile sunt închise.


%d blogeri au apreciat asta: