Pare a fi, pare a fii

pare a fi sau pare a fii

E pare a fi. Ca în poate fi. După cum ziceam în Fi? Fii? Când se scrie “fi” cu 2 i:

Conjugarea lui a fi
Regula 1 şi singura:

Se scrie FII, cu doi i, numa’ la:
imperativ afirmativ: Fii cuminte!
conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.

În rest, e FI, cu un singur i:
– imperativ negativ: Nu fi obraznic!
– condiţional prezent: aş fi, ai fi
– condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
– conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut
– viitor: voi fi, vei fi
verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.

2 gânduri despre „Pare a fi, pare a fii

  1. Postul asta ar merge pus pe tricouri, pe sticker-e de tot felul, pe folii magnetice de le lipesti pe frigider. Vei fi putred de bogata. 🙂

Comentariile nu închise.