Fiu, fii, fiii, fiii-i

De doi ani încoace am tot vorbit despre i-urile din „fi”-ul lui „a fi”, acu’ – târziu – le-a venit vremea i-urilor din pluralul lui „fiu”. Astea funcţionează pe modelul propriu – proprii – propriii – propriii-i. Adică:

FIU
Un i din radical: FI+U.

FII
Un i din radical plus desinenţa (terminaţia) de plural i: FI+I.
Echivalent cu fete (plural „simplu”, nearticulat).

FIII
Un i din radical, al doilea i – desinenţă de plural, al treilea i – articol hotărât: FI+I+I.
Echivalent cu fetele (plural articulat).

Şmecherie:
Se scrie „fii„, cu doi i, când poate fi înlocuit cu „fete„.
Se scrie „fiii„, cu trei i, când poate fi înlocuit cu „fetele„.

FIII-I
Posesivul lui / ei poate fi înlocuit cu -i (părul ei > păru-i, ca în, dacă binevoiţi a v-aduce aminte, „Flori albastre are-n păru-i și o stea în frunte poartă”). Pe modelul braţele mele > braţele-mi, pieptul meu > pieptu-mi, zâmbirea ta > zâmbirea-ţi. („Iubite dorite, în braţele-mi vino / Şi cruda durere din pieptu-mi alin-o! / […] / În van e, crăiaso! zâmbirea-ţi din treacăt.” – tot Eminescu, da. „Diamantul Nordului”.)

________________________________

Despre „a fi”, „aş fi”, „să fii”, „să nu fii”, „să fi fost”, „fii!”, „nu fi”, aici.

________________________________

Reclame

Etichete: ,

2 răspunsuri to “Fiu, fii, fiii, fiii-i”

  1. Dan Nietzsche Says:

    De ce locuitorilor orasului Giurgiu li se spun „giurgiuveni” ? si nu
    „giurgiueni” Locuitorilor Iasului li se spun „ieseni” nu „ieseveni”
    As dori un raspuns din partea cuiva care knows what I am talking about !

  2. diacritica Says:

    Pentru aceleaşi motive pentru care locuitorilor oraşului Iaşi nu li se zice iaşieni.

Comentariile sunt închise.


%d blogeri au apreciat asta: