Bucuri, bucurii

cu bucuri sau bucurii diacritica

De la bucurie e bucurii: cade e-ul de la singular, rămâne radicalul bucuri-, la care adăugăm i pentru plural:

bucuri+i = bucurii

De la a se bucura e te bucuri, cu un singur i: cade a-ul de la infinitiv, rămâne radicalul bucur-, la care adăugăm terminaţia -i:

eu mă bucur

tu te bucur+i = tu te bucuri

el se bucur+ă

noi ne bucur+ăm

voi vă bucur+aţi

ei se bucur+ă

Anunțuri

Etichete: ,

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s


%d blogeri au apreciat asta: