Posts Tagged ‘„a reuşi” sau „a reuşii”?’

Reuşii gramatical

09/07/2009

09-07-09 reusii gramatical

Reuşii e gramatical numa’ în eu reuşii, din seria eu mă dusei, eu făcui, eu zisei – perfectul simplu, adică.
Altminteri, reuşii e agramatical. Incorect, adică.
Infinitivul e a reuşi, cu un singur i. Prin urmare, viitorul (voi reuşi) şi condiţionalul (aş reuşi) se scriu tot cu un singur i (că pleacă de la infinitiv, reuşi) – la toate persoanele.

Reclame

i sau ii. Despre verbele care se termină în i

14/06/2009

Cum m-au adus la exasperare diversele aş fii, voi ştii, voi reuşii, a lungii, m-am gândit că n-ar strica o recapitulare a mărunţişurilor gramaticale pe care ni le-a predat – tuturor – profa de română într-a cincea, dar care s-au lipit numai de unii dintre noi.

Cum am mai zis, verbele care la infinitiv se termină în -i se termină într-un singur i. Adică: a fi, a şti, a reuşi, a lungi, a dori, a întâlni. Niciodată cu -ii. Niciodată.

Prin urmare, viitorul şi condiţionalul prezent, care se formează de la infinitiv, tot un singur -i au, indiferent de persoană. La fel şi pentru structurile de genul pot + verb în -i:

voi fi, aş fi, pot fi

voi şti, aş şti, pot şti

voi reuşi, aş reuşi, pot reuşi

Aşa cum în cazul verbelor care se termină în -a, de genul a mânca, nu zicem şi nu scriem voi mâncaa, aş mâncaa, pot mâncaa, nici în cazul verbelor care se termină în -i nu zicem şi nu scriem aş fii, voi fii, pot fii.

La fel și pentru forma negativă a imperativului: Nu fi!, de la a fi. Ca Nu mânca! (nu ”Nu mâncaa!”), de la a mânca. Nu lovi!, de la a lovi, cu un singur i. Nu citi!, de la a citi, cu un singur i.
__________________

Evident, cele de mai sus nu se aplică indicativului prezent. Tu vii se scrie întotdeauna cu doi i, ca şi tu să vii / tu devii, tu să devii. La fel: tu ţii, tu să ţii / tu deţii, tu să deţii. Sau tu (să) (nu) ştii, tu (să) (nu) scrii. E-tî-cî.

Vezi şi Vi, Vii, Vi-i, Viii, Ţi, ţii, ţi-i.

__________________

Pentru a înmii (eu voi înmii, aş înmii, pot înmii, eu înmiii), a se sfii, a pustii, a-i prii, vezi Înmiesc, înmiii.

___________________

Vezi şi i, ii sau iii: perfectul simplu.

___________________

Aţi căutat, vă răspundem. 47.

03/06/2009

09-06-03 ati cautat 47 impuscat in cosu de gunoi

Nu, nu l-am împuşcat eu. Şi nici nu l-am ascuns în coşul de gunoi.

09-06-03 ati cautat 47 insesi

Da, la diacritica aţi nimerit. Ea însăşi. Însăşi diacritica, la nominativ. Diacriticii înseşi, la genitiv dativ, îi face plăcere că vă rezolvaţi aici neliniştile ortografice. Toată declinarea, aici.

09-06-03 ati cautat 47 reusi

Este foarte corect. E singura variantă corectă. A reuşi cu doi i nu există. De altfel, după ştiinţa mea, verbele care se termină la infinitiv în i se termină într-un singur i. Altfel zis: nu există infinitiv terminat în -ii. Numa’ în -i.

09-06-03 ati cautat 47 jos palaria

Chapeau! se zice.