Posts Tagged ‘„fi-ţi-ar”’

Fi-mi-ar, fi-ţi-ar, fi-i-ar…

04/10/2009

fii-ne-ar sau fi-ne-ar

N-am căutat pe nicăieri, da’ o să vă zic cum aş scrie eu (că nu ştiu dac-am scris vreodată) chestiile astea.

Car’ va să zică:

Acolo avem un condiţional (ar fi) combinat cu un pronume în dativ (ne): ne-ar fi. Şi cum condiţionalul lui a fi se scrie întotdeauna cu un singur i, după cum am învăţat noi aici, rezultă că şi forma inversată tot cu un singur i se scrie: fi-ne-ar. Nu?

Adică cam aşa:

mi-ar fi > fi-mi-ar

ţi-ar fi > fi-ţi-ar

i-ar fi > fi-i-ar

ne-ar fi > fi-ne-ar

v-ar fi > fi-v-ar

le-ar fi > fi-le-ar

Cam aşa, zic. Nu?

Dacă greşesc, daţi-mi peste mână.

(Despre fir-ar, vezi aici.)

Reclame