Posts Tagged ‘„însuşi” sau însăşi”?’

Însumi, însămi, însemi, însene, înşine, înşivă, însevă…

13/08/2009

Pen’că fuse discuţia despre însăşi vs înseşi, iaca şi explicaţiunea. A mea, mă rog, că n-am găsit-o aşa pe nicăieri. I mean, s-ar putea ca Academia să nu fie de acord cu explicaţia mea, da’ eu într-a şaptea aşa am ţinut minte formele adjectivului de întărire.
Car’ va să zică:

Formele astea (adjectiv/pronume de întărire le cheamă) vin de la un pronume pe care azi nu-l mai folosim decât în câteva expresii: însul / înşii, însa / însele (ca în într-însul, dintr-însul, printr-însul).

Prin urmare, formele de masculin pleacă de la însu- (sg.), înşi- (pl.), la care adăugăm –mi, -ţi, -şi, -ne, -vă, -şi, în funcţie de persoană.

Masculin singular:
eu, pe mine, mie însumi
tu, pe tine, ţie însuţi
el, pe el, lui însuşi

Masculin plural:
noi, pe noi, nouă înşine
voi, pe voi, vouă înşi
ei, pe ei, lor înşişi

De reţinut trecerea de la -su- (masculin singular) la -şi- (masculin plural).

Formele de feminin respectă regula conform căreia gentivul şi dativul, la singular, pleacă de forma de nominativ acuzativ plural (cf. casăcasecasei; fatăfetefetei). Prin urmare, femininul singular, la nominativ-acuzativ (eu, pe mine) pleacă de la însă (vezi însa de mai sus). Femininul singular, la genitiv-dativ (mie), pleacă de la înse– (vezi însele de mai sus). Femininul plural pleacă de la înse- la toate cazurile.

Feminin singular:
eu, pe mine însămi, mie însemi
tu, pe tine însăţi, ţie înseţi
ea, pe ea însăşi, ei înseşi

De reţinut trecerea de la -ă- pentru nominativ acuzativ (eu, pe mine) la -e- pentru genitiv-dativ (mie).

Feminin plural:
noi, pe noi, nouă însene
voi, pe voi, vouă înse
ele, pe ele, lor înseşi, însele

De reţinut că formele de masculin conţin -su- sau -şi-, în timp ce formele de feminin conţin -să- sau -se-.

_________________

Vezi şi Ele însele, ele înseşi.

Reclame

Dl Nistorescu împotriva gramaticii înseşi

12/08/2009

09-08-12 impotriva ei insesi

Şi iaca c-o luăm de la capăt….

Ok, ştiu că-i greu cu adjectivul de întărire, da’, la naiba, înainte să trimiţi articolul la gazetă, îl scobeşti între dinţi de pătrunjei şi-l speli la subţiori, că nu poţi să-i dai drumu-n lume în halul ăsta!

Domnule Nistorescu, adjectivul de întărire, după cum am învăţat noi în clasa a VII-a, se declină astfel la feminin:

eu, pe mine însămi; mie însemi
tu, pe tine însăţi; ţie înseţi
ea, pe ea însăşi; ei înseşi

Credeţi-mă pe cuvânt. Că am verificat şi-n gramatica Ştefaniei Popescu, ediţia 1983, şi-n DOOM-ul din 2005. Şi tot aşa e, nu s-a schimbat nimica de când eram eu într-a şaptea: ei înseşi.

Declinarea completă, aici.

http://cotidianul.ro/romania_impotriva_ei_insasi-95068.html

Însăşi teologul agramat.

29/05/2009

Nu, domnu’ Bichir, eu nu consider că biserica e apanajul babelor analfabete, cum ziceţi Dvs. la gazetă. Eu, de când vă citesc pe Dvs., am început să cred că biserica e apanajul teologilor agramaţi.

09-05-29 bichir insasi limbajul

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/852968/EDITORIALUL-EVZ-Incurcate-sunt-Caile-Domnului/

Domnu’ Bichir, căile Domnului nu ştiu dacă-s încurcate au ba. Cert e că pentru Dvs. căile limbii române sunt încâlcite rău, şi nici măcar nu daţi semne c-aţi fi pe cale să le descâlciţi.

Domnu’ Bichir, îmi vine să vă-ntreb cum dreaq -mă scuzaţi- e posibil să scrieţi „însăşi limbajul„, însă mi-aduc aminte că Dvs. scrieţi î-L în loc de îl. Aşa că o să vă-ntreb: domnu’ Bichir, cum dreaq -mă scuzaţi- aţi luat bacu’ ş-aţi terminat filologia? Cât v-a costat examenu’ de limba română?!

I-am explicat lu’ Mircea Marian aici, vă mai explic şi Dvs. înc-o dată cum se declină pronumele şi adjectivul de întărire. Deşi examenul cu mine l-aţi picat deja. Sunteţi la al treilea R, cred, şi, după cum stau lucrurile, în curând o să repetaţi anul. Mai bine zis, clasa – şi anume clasa a VII-a.

Car’ va să zică,

Masculin singular:
eu, pe mine, mie însumi
tu, pe tine, ţie însuţi
el, pe el, lui însuşi

Masculin plural:
noi, pe noi, nouă înşine
voi, pe voi, vouă
înşi
ei, pe ei, lor înşişi

Feminin singular:
eu, pe mine însămi ; mie însemi
tu, pe tine însăţi ; ţie
înseţi
ea, pe ea însăşi ; ei înseşi

Feminin plural:
noi, pe noi, nouă însene
voi, pe voi, vouă înse
ele, pe ele, lor înseşi, însele