Posts Tagged ‘„ouălor” sau „ouălelor”?’

Declinarea substantivelor comune

22/07/2010

Declinarea cu articol nehotărât

La masculin şi neutru: o formă de singular (pom, scaun) şi o formă de plural (pomi, scaune) – indiferent de caz.

La feminin:

> o formă pentru N.-Ac. sg.: casă

> o formă pentru G.-D. sg. şi N.-Ac.-G.-D. pl.: case.

(*Exceptând articolul, desigur. Care pentru G.-D. are 3 forme: unui, unei, unor.)

Declinarea cu articol hotărât

Masculin:

> singular: pom+ul, pom+ului (forma de sg. + -ul /-ului)

> plural: pomi+i, pomi+lor (forma de pl. + -i / -lor)

Neutru:

> singular: scaun+ul, scaun+ului; ou+l, ou+lui (forma de sg. + -(u)l / lui)

> plural: scaune+le, scaune+lor; ouă+le, ouă+lor (forma de pl. + -le / -lor)

Feminin:

> N.-Ac. singular: cas-a; floare+a, cafea+ua

> G.-D. singular: case+i, flori+i, cafele+i (forma de pl. N.-Ac. + -i)

>plural: case+le, case+lor; flori+le, flori+lor; cafe+le, cafele+lor (forma de pl. + -le / -lor)

(Cf. Dana Cojocaru, Romanian Grammar, SEELRC, 2003)

_______________________________________________________
discleimăr
Eu, după cum bine rezultă din articolu’ de mai sus, din cele de dinainte şi din cele ce-au să mai vie vină, îs, evident, tufă. La orişice şi-n special la limba română, a despre care-i vorba-n propoziţie.
Tu, care te-ai prins de treaba asta, eşti mult mai deştept decât mine.
______________________________________________________

Reclame

Ouă, ouăle

31/03/2010

Mda. Când am scris despre ou – ouă – ouălor nu mi-a trecut prin cap că şi forma de N-Ac cu articol hotărât ar putea pune probleme. Că doar zicem casă – case – casele, nu caselele.
Car’ va să zică: ou – ouă – ouăle – ouălor.

Doar substantivele de genul saltea, cafea au plural articulat în -lele. (Ba chiar -lelele, pentru lalea.)
cafea – cafele – cafelele
saltea – saltele – saltelele
podea – podele – podelele
lalea – lalele – lalelele

Ouălelele Adevărului

31/03/2010

Ouălelele Iuliei Tomuţ:

Ouălelele lu’ Alex Todoran (dimpreună cu concursile aceluiaşi):

__________________

Forma corectă de G-D pl este ouălor. Explicaţia aici.

____________

De la aciddu. Thanks!

Ouălor de Paşte

30/03/2010

Şi pen’ că tot stă să vină Paştele, v-aduc aminte că spunem şi scriem ouălor. După cum explicam p-aci.

ououăouălor, precum

casă casecaselor

Adică dacă nu zic caselelor, nu zic nici ouălelor.

Clar?

Crescători de ouă

11/03/2010

Vorba lu’ amicu’ Béranger:

Ou, ouă, ouălor, da? Ei bine, nu!

Mă-ntreb câte informaţii conţine ştampila ouălelor neuronilor lu’ Carol Mălinescu…

Da’ asta nu e tot. Mai am câteva întrebări:

Unu:
Câţi dintre voi creşteţi sau aţi crescut găini (sau, mă rog, fie şi numa’ una) în casă?
Doi:
Domnu’ Mălinescu, temă de casă:
Studiaţi sintagma „acelaşi gust şi aceeaşi valoare nutritivă ca oul…”.
Trei:
Cine şi cum i-ar putea încuraja pe ţărani să devină crescători de ouă de curte?

http://romania-actualitati.ro/oua_si_oua-11162

(Béranger, thanks!)

Ou, ouă, ouălor

17/09/2009

genitiv dativ oua

Am mai explicat p-aci, da’ reluăm.

Forma de genitiv-dativ singular plural vine de la forma de nominativ-acuzativ plural + -lor:
ou – ouă – ouălor
ca fată – fete – fetelor.

Şi aşa cum nu spunem fetelelor, nu spunem nici ouălelor, că -le- ăla e un articol hotărât care n-are ce căuta acolo.

Aţi căutat, vă răspundem. 65.

16/07/2009

virgula inainte de insa

Întotdeauna.

sa aibe dreptate

Niciodată. Numa’ să aibă.

imperativul a crea

Păi, la persoana a II-a sg. imperativul vine de la persoana a III-a sg, indicativ prezent:
el creează – (tu) creează!
Cu doi e, evident, după cum am explicat de nenumărate ori: un e din radical (cre-), un e din terminaţie (-ează).
Imperativul negativ pleacă de la forma de infinitiv:
a crea – (tu) nu crea!
Cu un singur e, şi anume ăla din radical. Căci terminaţia infinitivului n-are nici un e. Doar un -a, ca în a cânta.

La persoana a II-a pl., imperativul (şi afirmativ, şi negativ) se formează de la indicativul prezent:
voi creaţi – (voi) creaţi! / (voi) nu creaţi!
Cu un singur e, cel din radical (cre-), căci terminaţia pentru voi (-aţi) nu conţine nici un e.

Vezi şi Cream /vs/ Creem.

ortografia verbului a veni

Nu’ş’ ce dubii aveţi, da-n orice caz, a veni e întotdeauna cu un singur i. Inclusiv la viitor (voi veni) şi la condiţional prezent (aş veni). Doi i cred că apar numai la perfectul simplu: eu venii.

genitivul substantivului oua

Fiind ăsta un substantiv neutru, la plural se comportă ca un substantiv feminin. Car’ va să zică, forma de genitiv-dativ plural se formează de la nominativ-acuzativ plural + -lor:
ou – ouă (N-Ac pl) – ouălor (G-D pl)
Ca în:
casă – case (N-Ac pl) – caselor (G-D pl)
fată – fete (N-Ac pl) – fetelor (G-D pl).

Aşa cum nu spunem fetelelor / caselelor, nu spunem nici ouălelor.
Spunem fetelor, caselor, ouălor. Fără nici un -le- la mijloc.

cine oare mircea

Îmi pare rău, Mircea nu e disponibnil. Da’ cred că oare-le ăla se pune între virgule.