Posts Tagged ‘„părea” sau „pare”?’

Băteţi, bateţi. Făceţi, faceţi. Tăceţi, taceţi. Plăceţi, placeţi

08/12/2010

Copii, văd că-i varză-n capu’ vostru, aşa că hai să ne lămurim un pic.

Noi în limba română avem verbe care se termină în -e (a bate, a face) şi verbe care se termină în -ea (a tăcea, a plăcea, a părea). A tăcea, a plăcea, a părea, ne-am înţeles? Pătrăţel, s-aude şi la tine, în ultima bancă? Nu?! Să-ţi mai zic o dată, atunci: a tăcea (nu a tace), a plăcea (nu a place), a părea (nu a pare). Deci ar tăcea, ar părea, ar plăcea. Clar pân’ aici?… Ok.

Acu’, la indicativ prezent şi imperativ verbele astea se conjugă după cum urmează:

A bate: noi (ne) batem, voi (vă) bateţi, bateţi-vă!. Cu a, ca la infinitiv.

A face: noi (ne) facem, voi (vă) faceţi, faceţi-vă!. Cu a, ca la infinitiv.

A tăcea: noi tăcem, voi tăceţi, tăceţi!. Cu ă, ca la infinitiv.

A plăcea: noi plăcem, voi plăceţi. Cu ă, ca la infinitiv.

A părea: noi părem, voi păreţi. Cu ă, ca la infinitiv.

_____________________________________

Vezi şi condiţionalul.

Reclame

Moduri şi timpuri: condiţional prezent, condiţional perfect

28/05/2010

Din categoria „Româna explicată românilor străini de limba lor”.
După Dana Cojocaru, Romanian Grammar, SEELRC 2003, pp. 161-162.

CONDIŢIONAL-OPTATIV PREZENT

Adică, pre româneşte:

Auxiliar , ai, ar, am, aţi, ar + infinitivul verbului (fără particula a)

De unde rezultă că pentru verbul a fi condiţionalul prezent e cu FI în coadă, de la infinitivul (a) fi, care-i cu un singur i. Indiferent că-i formă afirmativă sau negativă. (Pentru cei doi i din conjugarea lui a fi, vezi aici.)

Deci: ai fi, de la (a) fi, ca ai mânca, de la (a) mânca. Nu scriem ai fii, cu doi i, fix la fel cum nu scriem ai mâncai. Adică dacă la ai mânca n-adăugăm nici un i, nici la ai fi n-adăugăm. Ok?

De asemenea: ar părea, ar plăcea, mi-ar părea, mi-ar plăcea, cu -ea, de la (a) plăcea şi (a) părea.

CONDIŢIONAL-OPTATIV PERFECT

Adică:

Auxiliar , ai, ar, am, aţi, ar + auxiliar FI (invariabil şi cu un singur i) + participiul trecut al verbului de conjugat.

Adică: aş fi fost, ai fi fost / aş fi mâncat, ai fi mâncat.

FI, cu un singur i, indiferent că-i formă afirmativă sau negativă.

__________________________________________

A plăcea. Mi-ar plăcea. A părea. Mi-ar părea.

14/03/2010

E a plăcea.
Prin urmare: mi-ar plăcea, îmi va plăcea.

La fel şi a părea, mi-ar părea, îmi va părea.

UPDATE 19 / 07 / 2010

Iaca şi pozele din DOOM 2005 (mulţumesc, Adrian!)