Posts Tagged ‘„poţi fi” sau „poţi fii”?’

Gradele inculturii

13/12/2009

Răspund şi eu:

Foarte inculţi puteţi fi.

_________________

Poţi fi. Poţi să fii.

_________________

http://teste-si-intrebari.ro/intrebari/cat-de-inculti-puteti-fii-.html

Reclame

Poţi fi. Poţi să fii

13/10/2009

forma corecta pot fi/pot fii

Dacă articolul despre fi /vs/ fii nu v-a lămurit, vă mai zic înc-o dată:
Noi zicem şi scriem:
Pot / poţi / poate / putem / puteţi / pot fi.
(Că a putea e urmat de infinitivul (a) fi, cu un singur i.)
Dar:
Tu poţi să fii.
(Că a putea e urmat de conjunctivul lui a fi: eu pot să fiu, tu poţi să fii, el poate să fie etc.)