Posts Tagged ‘„să aibă” sau „să aibe”?’

Iese, iasă. Coase, coasă. Sau despre conjunctiv.

10/11/2009

Că orice ne-nvaţă programa analitică la limba română, mai puţin regulile după care formăm timpurile verbale. Că, na, suntem nativi, chipurile, şi ştim – nativ! – cum să vorbim corect. Nu?

forma corecta sa imi coasa coase
iese iasa

Să vă explic câteva reguli de bază ale conjunctivului în limba română, aşa cum sunt ele explicate străinilor:

Persoanele I şi a II-a sg. şi pl. sunt indentice identice cu cele ale indicativului prezent (numa’ că puneţi un în faţă, normal):
eu lucrez – eu vreau să lucrez
tu lucrezi – tu vrei să lucrezi
noi lucrăm – noi vrem să lucrăm
voi lucraţi – voi vreţi să lucraţi

Persoana a III-a tot de la indicativ prezent pleacă, da-i niţel diferită.
Prima regulă: dacă indicativul prezent se termină în, conjunctivul se va termina în -e; dacă indicativul prezent se termină în -e, conjunctivul se va termina în.
ă > eel cântă – el vrea să cânte
e > ă: el coase – el vrea să coasă; el iese – el vrea să iasă; el vine – el vrea să vină

A doua regulă: persoana a III-a sg. e întotdeauna identică cu persoana a III-a pl.: el să coasă, ei să coasă; el să iasă, ei să iasă.

Aşa. Acu’ să vedem:
verbele terminate în -a (conjugarea I):
a cânta – cântă – să cânte
a intra – intră – să intre
a lucra – lucrează – să lucreze
a copia – copiază – să copieze

dar:
a întârzia – întârzie – să întârzie

verbele în -ea (conjugarea a II-a):
a vedea – vede – să vadă
a putea – poate – să poată

verbele în -e (conjugarea a III-a):
a merge – merge – să meargă
dar
a umple – umple – să umple
a scrie – scrie – să scrie

verbele în -i (conjugarea a IV-a):
a fugi – fuge – să fugă
a veni – vine – să vină
a opri – opreşte – să oprească
a locui – locuieşte – să locuiască
a contribui – contribuie – să contribuie

verbele în -î (conjugarea a IV-a):
a coborî – coboară – să coboare
a hotărî – hotărăşte – să hotărască

Regulă la regulă:
Toate verbele care la pers. a III-a sg., indicativ prezent, se termină în -ie (verbe de conjugarea I, a III-a, a IV-a, ca: a se apropia, a întârzia, a se speria, a încuia, a scrie, a descrie, a şti, a contribui) au aceeaşi formă la conjunctiv prezent: el ştie – el să ştie etc.

A doua regulă la regulă:
Infixele Grupurile de litere -eaz- şi -eşt-/ -ăşt- devin la conjunctiv -ez– şi -asc-:
-eaz- > -ez-: el lucrează – el/ei să lucreze
-eşt- > -asc-: el construieşte – el/ei să construiască
-ăşt- > -asc-: el hotărăşte – el/ei să hotărască.

La astea se mai adaugă şi verbele neregulate:

a fi: el/ei să fie
a avea: el/ei să aibă. Repet, că poate nu s-aude până-n fundu’ clasei: să aibĂ. Cu , nu cu -e. S-a auzit şi-n colţul ziariştilor? Da?… Bine, las’ că vedem noi la lucrare ce s-a auzit.
a da: el/ei să dea
a lua: el/ei să ia
a sta: el/ei să stea
a bea: el/ei să bea.

Şi gata.
A fost după Dana Cojocaru, Romanian Grammar, SEELRC, 2003. Mulţumesc, că tare de folos îmi e!

Aţi căutat, vă răspundem. 65.

16/07/2009

virgula inainte de insa

Întotdeauna.

sa aibe dreptate

Niciodată. Numa’ să aibă.

imperativul a crea

Păi, la persoana a II-a sg. imperativul vine de la persoana a III-a sg, indicativ prezent:
el creează – (tu) creează!
Cu doi e, evident, după cum am explicat de nenumărate ori: un e din radical (cre-), un e din terminaţie (-ează).
Imperativul negativ pleacă de la forma de infinitiv:
a crea – (tu) nu crea!
Cu un singur e, şi anume ăla din radical. Căci terminaţia infinitivului n-are nici un e. Doar un -a, ca în a cânta.

La persoana a II-a pl., imperativul (şi afirmativ, şi negativ) se formează de la indicativul prezent:
voi creaţi – (voi) creaţi! / (voi) nu creaţi!
Cu un singur e, cel din radical (cre-), căci terminaţia pentru voi (-aţi) nu conţine nici un e.

Vezi şi Cream /vs/ Creem.

ortografia verbului a veni

Nu’ş’ ce dubii aveţi, da-n orice caz, a veni e întotdeauna cu un singur i. Inclusiv la viitor (voi veni) şi la condiţional prezent (aş veni). Doi i cred că apar numai la perfectul simplu: eu venii.

genitivul substantivului oua

Fiind ăsta un substantiv neutru, la plural se comportă ca un substantiv feminin. Car’ va să zică, forma de genitiv-dativ plural se formează de la nominativ-acuzativ plural + -lor:
ou – ouă (N-Ac pl) – ouălor (G-D pl)
Ca în:
casă – case (N-Ac pl) – caselor (G-D pl)
fată – fete (N-Ac pl) – fetelor (G-D pl).

Aşa cum nu spunem fetelelor / caselelor, nu spunem nici ouălelor.
Spunem fetelor, caselor, ouălor. Fără nici un -le- la mijloc.

cine oare mircea

Îmi pare rău, Mircea nu e disponibnil. Da’ cred că oare-le ăla se pune între virgule.

Aţi căutat, vă răspundem. 62.

13/07/2009

conjugare a face imperativ

Fă ! Nu face !
ca şi
Zi ! Nu zice !
Du ! Nu duce !
Fii ! Nu fi !

Forma de imperativ negativ pornind de la forma de infinitiv (face, zice, duce, fi – cu un singur i).

perfectul simplu ortografie cati i

Hm. Nu ştiu să existe vreo regulă. Dar dacă verbul e de conjugarea a 4-a (alea terminate în -i: a reuşi, a citi etc), atunci la persoana I sg. ar cam fi cu 2 i: unul din radical (reuşi), unul din terminaţie: eu reuşii, eu citii.

cum scri de sa fie prepozitie

De se scrie întotdeauna de, indiferent că-i conjuncţie, prepoziţie sau interjecţie. Vezi aici.
În orice caz, scri nu se scrie niciodată scri, căci scri nu există. Se spune şi se scrie scrii.

cum se zice fiţe pe engleza

Cum am mai zis, habar n-am. Cititorii mei mai anglofoni şi mai vigilenţi decât mine, ştiţi vreunul cum se zice?

va aparea va apare conjugare

Va apărea. Căci infinitivul este a apărea, în -ea, verb de conjugarea a II-a. Prin urmare, şi viitorul (voi apărea) şi condiţionalul prezent (aş apărea) se formează de la apărea. Cu -ea în coadă.
Ca şi a plăcea: mi-ar plăcea, va plăcea.

cacofonie academia romana

Nu ştiu ce zice Academia despre cacofonie, însă pe mine cacofoniile mă deranjează mult mai puţin decât greşelile de genul î-mi, noştrii sau crează.

decat doar gramatica

Decât apare pe lângă un verb la forma negativă (în structură de genul „nu + verb + decât”):
Nu vreau decât o sticlă de apă minerală.

Vezi şi Decât şi Decât, de cât.

Doar apare pe lângă un verb la forma afirmativă:
Vreau doar o sticlă de apă minerală.

Structurile de genul Vreau decât o sticlă… sunt greşite.

cunostiintele corect

Incorect. Se spune şi se scrie cunoştinţe, cu un singur i.

sa fii sa fi scrie i doi

Conjunctivul prezent al lui a fi se scrie, la persoana a II-a sg., cu doi i: Să fii acasă la ora zece! Vreau să fii frumos, deştept şi cu bani.

Conjunctivul perfect al oricărui verb se scrie cu fi, un singur i, la toate persoanele:
eu, tu, el, noi, voi, ei să fi fost / citit / spus.

divizionul 46

Să mor dacă-nţeleg cum aţi ajuns la mine căutând divizionul!

doom cum e corect? sa aibe ?

Alo, aici diacritica, nu doom. Da’ v-a lăsat doom vorbă că se spune şi se scrie să aibă, cu -ă în coadă.

cum,sescrie corect a-si sau asi

Se scrie corect „se scrie”, în două cuvinte.
Apoi, despre a-şi vs aşi, aici.

e bine sa fii traducator

E, pe naiba! Vă zic eu, că ştiu: e naşpa.

cand scriem verbul cu un i scrii

Niciodată. Tu scrii, tu să scrii. Cu doi i. Mereu.

a duce, a face, a fi-imperativ forma neg

Cum ziceam mai sus: nu duce!, nu face!, nu fi!. Căci imperativul negativ se formează de la infinitiv.

Aţi căutat, vă răspundem. 36.

14/05/2009

09-05-14 ati cautat 36

Nici, nici.
Se spune şi se scrie „să aibă” – după cum am mai zis aici.

„Jurnalul” să aibe miniştrii ce emit gaze în stare naturală, cu antică patimă

10/01/2009

ministru-ministrul
miniştri-miniştrii
Desinenţă de plural, i, plus articol hotărât i.

Domnu’ care-aţi scris articolul (mă scuzaţi, nu zice cum vă cheamă şi mi-e jenă să vă zic SAMCHI, cum scrie la sfârşit, că sună a poreclă şi na, nu ne tragem de şireturi…), deci, domnu’ care-aţi scris articolul, zău că nu ştiu ce e cu această antică patimă de a pune doi i în loc de unul singur. Măcar la fumat mai renunţă omu’, că s-a mai inventat o ţigară electronică, ceva. Dar i-urile, pare-se, dau o dependenţă incurabilă.

Deci, domnu’ ziarist, să vă explic: „miniştrii” e la fel de incorect ca şi „şefii”, în fraza aia. Adică: Cei mai mulţi şefii şi prim-miniştrii. Cum vă sună? E fix acelaşi lucru, nu’ş’ dacă înţelegeţi ce vreau să zic. (Mi-e teamă că, oricât m-aş strădui, nu înţelegeţi. După cum n-a priceput nici Mircea Marian de la EVZ.)

Image Hosted by ImageShack.us

Plus că, domnu’ zarist (ziarist sunteţi? sau, cumva, sunteţi tanti Maria, femeia de serviciu, şi v-a sunat domnu’ Voiculescu să-i ţineţi locul lu’ domnu’ Tucă, cât mânca el o îngheţată? Dacă aşa stau lucrurile, vă rog să mă scuzaţi.), deci, domnu’ ziarist (?), să ştiţi de la mine că a avea are conjunctivul să aibă, cu ă la sfârşit, nu cu e.

Şi mai am o întrebare, domnu’ ziarist (mă scuzaţi că mă-ntind atâta, termin acuşica): cum e ţigara aia care emite gaze nu la ardere, ci în stare obişnuită, când o scoţi din pachet? Puneţi-mi şi mie un link aici, să mă luminez.

Mulţumesc.

Image Hosted by ImageShack.us

http://www.jurnalul.ro/articole/141758/stafia-tigarii-la-stramtoare